blackstone
04 خرداد 1402 - 13:41

۸ میلیون قطه بچه ماهی در منابع آبی آذربایجان غربی رهاسازی می شود

ارومیه - مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی از رهاسازی ۸ میلیون قطعه بچه ماهی سال جاری در منابع آبی استان خبر داد.

محمدباقر قریشی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: امسال ۸ میلیون قطعه بچه ماهی با هدف ترویج فرهنگ تولید و مصرف آبزیان و کمک به افزایش درآمدهای خانوارهای روستایی در راستای تحقق تولید ماهی با هزینه کمتر، انواع ماهیان پرورشی گرمابی شامل آمور، فیتوفاگ، بیگ هد و کپور در استخرهای ذخیره آب کشاورزی و آب بندان های استان توسط این مدیریت رهاسازی می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۷ هزار و ۲۰۰ تن انواع آبزی در استان تولید شد و استان در بین استان‌های غیرساحلی رتبه اول را داراست، افزود: امسال پیش بینی می‌شود ۱۸ هزار تن انواع آبزی در استان تولید و روانه بازار شود.

قریشی با بیان اینکه هم اکنون ۴۳۰ مزرعه پرورشی و بهره داری از منابع آبی آذربایجان غربی در این استان فعالیت دارند و در این راستا برای ۲ هزار و ۶۰۰ نفر به طور مستقیم و حداقل هزار نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است، اظهار کرد: پیش بینی می‌شود همزمان با هفته دولت ۱۰ مرکز پرورش آبزی نیز در استان به بهره برداری برسد.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: افزایش تولید و راه‌اندازی مجتمع‌های جدید پرورش ماهی در آذربایجان‌غربی به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث افزایش اشتغال در این بخش می‌شود و با توجه به اینکه این استان دارای نیروی انسانی ماهر و توانمند است، این امر به آسانی تحقق پیدا می‌کند.

قریشی گفت: آذربایجان‌غربی با وجود منابع آبی غنی و متنوع، از استان‌های موفق در زمینه تولید انواع آبزیان بوده و عمده‌ترین آبزیان صادراتی در این استان شامل ماهیان پرورشی از جمله قزل‌آلا و ماهی کپور است.

آذربایجان‌غربی به عنوان دومین استان پرآب کشور با داشتن ده‌ها سد و رودخانه با قابلیت صید ماهی و افزون بر چهارصد مجتمع و مزرعه پرورش انواع آبزیان از استان‌های مستعد جهش تولید در زمینه آبزی‌پروری کشور به شمار می‌رود که سرمایه گذاری در این حوزه با هدف صادرات می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری برای کشور داشته باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1237641