blackstone
27 اسفند 1401 - 22:19

طرح کشت یک میلیارد درخت در کشور درحال اجراست

زاهدان- معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از اجرای طرح کشت یک میلیارد درخت در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، نقی شعبانیان صبح شنبه در سفر به سیستان و بلوچستان که به منظور تودیع مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و معارفه سرپرست جدید این اداره کل، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: طرح کاشت یک میلیارد درخت در ایران، از اسفندماه جاری با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای، جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و سرزمین و در راستای انجام تعهدات بین‌المللی برنامه‌ریزی و در حال اجراست.

وی با بیان این مطلب که منابع طبیعی بدون مردم حفظ نمی‌شود، افزود: ایران با داشتن هفت تا هفت و نیم درصد پوشش جنگلی به عنوان یکی از کشورها فقیر در عرصه جنگلی با خطرات محیط زیستی جدی مواجه است.

وی ادامه داد: واقع شدن کشور در کمربند خشک و نیمه‌خشک اکوسیستم آن را بسیار حساس کرده که این موضوع وظیفه ما را در حفظ جنگل‌ها سنگین‌تر می‌کند.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: یکی از اقدامات ارزنده در دنیا اجرای طرح جهانی کاشت یک تریلیون درخت تا سال ۲۰۳۰ است که با توجه به محدودیت منابع جنگلی در ایران این طرح در کشور با کاشت یک میلیارد درخت در بازده زمانی چهار ساله مورد توجه قرار گرفته است.

شعبانیان تصریح کرد: اجرای این طرح می‌تواند از بروز و ظهور معضلات و مشکلات زیست‌محیطی مانند ریزگردها، افزایش گازهای گلخانه‌ای، آلودگی آب و خاک با فلزات سنگین و فرسایش خاک جلوگیری کند.

وی در ادامه با بیان اینکه طرح کاشت یک میلیارد درخت دارای چهار بخش است، ادامه داد: بخش نخست احیا و غنی‌سازی جنگل‌های طبیعی، بخش دوم زراعت چوب، بخش سوم جلوگیری از گسترش بیابان‌ها و ریزگردها و بخش چهارم ارتقای سرانه فضای سبز در اطراف شهرها است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: سهم استان سیستان و بلوچستان در اجرای این طرح کاشت ۱۴ میلیون اصله درخت در چهار سال است که با توجه به وضعیت اقلیمی خشک و نیمه خشک این منطقه اجرای این طرح می‌تواند اقدام مطلوب در جبران کمبودها در این بخش باشد.

شعبانیان تصریح کرد: استان سیستان و بلوچستان از نظر منابع طبیعی دارای اقلیم شکننده، تنوع اقلیمی ایرنی- تورانی و رویشگاههای عمانی بوده و تنوع گونه‌ای و عرصه گسترده آن این استان را از نظر منابع طبیعی ارزشمند کرده است.

شایان ذکر است پیش از ظهر امروز و طی مراسمی، «عبدالله بامری» به عنوان سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سیستان و بلوچستان معرفی و از زحمات «عبدالباسط پاکزاد»، مدیرکل اسبق اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تقدیر بعمل آمد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1099526